1133-BUDAPEST, TUTAJ UTCA 8

Mindent a gyomorégésről

A gyomorégés egy gyakori tünet, amelyet leggyakrabban a gastroesophagealis reflux betegség (GERD) okoz.

A gyomorégés egy gyakori tünet, amelyet leggyakrabban a gastroesophagealis reflux betegség (GERD) okoz.

A gyomorégés tünetei

  • Égő érzés a mellkasban, különösen étkezés után vagy lefekvéskor.
  • Savanyú vagy keserű íz a szájban.
  • Nyelési nehézségek.
  • Krónikus köhögés, rekedtség vagy torokfájás.
  • Böfögés és puffadás.
  • Néha mellkasi fájdalom, amely szívproblémához hasonló lehet.

A gyomorégés okai

Gastroesophagealis reflux betegség: a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, irritálva annak nyálkahártyáját, és égő érzést okozva.

Nem megfelelő étrend: zsíros, fűszeres, savas vagy csokoládé tartalmú ételek, koffein, alkohol és szénsavas italok fogyasztása.

Életmódbeli tényezők: túlevés vagy késő esti étkezés, fekvés vagy előrehajolás étkezés után, dohányzás.

Elhízás: a túlsúly nyomást gyakorolhat a gyomorra, ez pedig elősegíti a sav visszaáramlását.

Hiatus hernia: A rekeszizom nyílásán keresztül a gyomor egy része felcsúszik a mellkasba.

Terhesség: A hormonális változások és a megnövekedett hasüregi nyomás miatt gyakori panasz a gyomorégés a várandósság alatt.

Hogyan diagnosztizálják a gyomorégés okát?

Az orvos először is kikérdez a tünetekről, az étkezési szokásaidról és az életmódodról. Ezt követően az alábbi vizsgálatokat javasolhatja:

Endoszkópia: az orvos egy vékony, rugalmas csövet (endoszkópot) vezet le a nyelőcsőbe és a gyomorba, hogy megvizsgálja a nyálkahártyát és esetleges gyulladást vagy sérülést keressen.

pH-monitorozás: a nyelőcsőben lévő sav mennyiségének mérésére szolgáló vizsgálat, amely segít megerősíteni a reflux diagnózisát.

Röntgenvizsgálat: kontrasztanyagot (báriumot) itatnak a beteggel, majd röntgenképeket készítenek a nyelőcsőről és a gyomorról.

gyomorégés tünet

A gyomorégés kezelése

A gyomorégés kezelése magába foglalja az életmódbeli változtatásokat és szükség esetén a gyógyszeres kezelést.

Életmódbeli változtatások

  • Gyakori étkezés kis adagokban.
  • Kerülje a fekvést vagy előrehajolást közvetlenül étkezés után. Várjon legalább 2 órát étkezés után, mielőtt lefeküdne. Ez lehetővé teszi az étel megfelelő emésztését és csökkenti a sav visszaáramlásának esélyét.
  • Emelje meg az ágy fejét, hogy alvás közben a gyomorsav ne jusson vissza a nyelőcsőbe.
  • Túlsúly esetén fogyni szükséges.
  • Kerülje a szoros ruhák viselését, mert ezek növelhetik a gyomorra gyakorolt nyomást.
  • Kerülje a zsíros, fűszeres, savas ételeket (pl. paradicsom, citrusfélék), valamint a koffeint, alkoholt és szénsavas italokat.
  • Ne kapkodjon az evéssel, lassan és alaposan rágja meg az ételt.
  • Ne dohányozzon és ne fogyasszon sok alkoholt!

Gyógyszerek

  • Antacidok: gyors enyhülést biztosítanak a gyomorsav semlegesítése révén.
  • H2 receptor blokkolók: csökkentik a gyomorsav termelését (pl. ranitidin, famotidin).
  • Protonpumpa-gátlók: erőteljesebben csökkentik a gyomorsav termelését (pl. omeprazol, esomeprazol).

Súlyos vagy gyógyszerrel nem kontrollálható esetekben szóba jöhet a fundoplikáció, amely során a gyomor felső részét a nyelőcső köré tekerik, hogy megelőzzék a sav visszaáramlását.

Természetes savcsökkentő módszerek

A gyomorsav mennyiségének csökkentésében és a gyomorégés enyhítésében számos természetes módszer és házi praktika is a segítségükre lehet.

Gyömbér: A gyömbér segít az emésztésben és csökkenti a gyomorsavat. Fogyasztható gyömbértea formájában vagy reszelt gyömbérként ételekhez adva.

Kamillatea: A kamillatea nyugtató hatású és segíthet csökkenteni a gyomorsavat. Lefekvés előtt fogyasztva különösen hatékony lehet.

Édesgyökér: Az édesgyökér gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik és segíthet megvédeni a nyelőcső nyálkahártyáját a savas irritációtól. Nagy mennyiségben fogyasztva mellékhatásai lehetnek, ezért mértékkel használd!

Almaecet: Bár elsőre paradoxnak tűnhet, hogy savas oldatot használjunk a savasság ellen, az almaecet kis mennyiségben (egy teáskanálnyi egy pohár vízben) valóban segíthet szabályozni a gyomorsavszintet.

Aloe Vera: Az aloe vera leve nyugtató hatással lehet a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyájára, csökkentve a gyulladást és a savas irritációt.

Vízfogyasztás: A kellő mennyiségű vízfogyasztás segít hígítani a gyomorsavat és elősegíti a megfelelő emésztést.

Stresszkezelés:A stressz csökkentése fontos, mivel a stressz fokozhatja a gyomorsav termelését. Jóga, meditáció, mélylégzés és más relaxációs technikák hasznosak lehetnek.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a gyomorégés gyakran vagy súlyos formában jelentkezik.

Ha a gyomorégés nem enyhül az életmódbeli változtatások és a vény nélkül kapható gyógyszerek hatására.

Ha nyelési nehézségek, vérhányás, véres vagy fekete széklet jelentkezik.

Ha a mellkasi fájdalom szívproblémákra is utalhat. A gyomorégés egy gyakori probléma, és bár az enyhe esetek otthoni kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal javíthatók, a tartós vagy súlyos tünetek esetén fontos orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

GOLDEN MEDICAL CENTER
A szerzőről: GOLDEN MEDICAL CENTER

Ez a cikk a Golden Medical Center szakorvosainak közreműködésével készült! Forduljon szakembereinkhez!

Pácienseink mondták…

GOLDEN MEDICAL MAGAZIN

Bőrbetegségek

A herpesz okai és kezelése

Az ajakherpesz egy életen át tartó vírusos fertőzés, ami legtöbbször inaktív állapotban van jelen, mondhatni szunnyad a szervezetben, egészen addig,...
Fül-orr-gégészeti betegségek

A halláscsökkenés okai

A halláscsökkenés, vagy hypacusis, életminőséget befolyásoló állapot. Jelentheti azt, hogy nehezen értjük a beszédet egy társalgás során, különösen zajos környezetben;...
Fül-orr-gégészeti betegségek

Fültőmirigy-duzzanat tünetei és kezelése

A fültőmirigy (parotis) a legnagyobb nyálmirigy, amely a fülek előtt található, mindkét oldalon. Elsősorban savós nyálat termel, amelyben magas az...
Nőgyógyászati betegségek

Bakteriális hüvelyfertőzés típusai és kezelésük

Bakteriális vaginózis a leggyakoribb hüvelyfertőzés A bakteriális vaginózis a hüvelyi fertőzések egyik leggyakoribb típusa, amelyet a hüvely normális baktériumflórájának egyensúlyzavara...
Bőrbetegségek

Gyanús anyajegyek: Ismerjük fel időben a bőrrákot!

Bőrráknak a bőrsejtek abnormális növekedését nevezzük, amely leggyakrabban a napfénynek kitett bőrfelületeken alakul ki. Három fő típusa van: bazálsejtes karcinóma,...
Emésztőrendszeri betegségek

A puffadás okai

A puffadás gyakori és kellemetlen tünet, amelyet hasi teltségérzet vagy bélgázosság jellemez. Mértéke egyénenként és helyzetenként változó, de főbb tünetei:...
Allergia

Gyógyszerallergia: ismerjük fel időben!

A gyógyszerallergia egy olyan jelenség, amely során a szervezet túlzott reakciót mutat bizonyos gyógyszerek hatóanyagával, vagy hatóanyagaival szemben. Ez az...
Bőrbetegségek

Gyakran felmerülő kérdések az anyajegy-eltávolítással kapcsolatban

Mikor kell eltávolítani egy anyajegyet? Egy anyajegy eltávolítása orvosi, biztonsági vagy esztétikai okokból lehet szükséges. Utóbbi esetén arról van szó,...
Nőgyógyászati betegségek

Az ösztrogéndominancia okai, tünetei és kezelése

Az ösztrogéndominancia az az állapot, amikor az ösztrogén hormon szintje aránytalanul magas a progeszteronhoz képest a szervezetben. Ez az egyensúlyhiány...
Emésztőrendszeri betegségek

A gyomorfekély okai, tünetei és kezelése

A gyomorfekély a gyomor vagy a nyombél (a vékonybél első szakasza) nyálkahártyáján kialakuló seb, sérülés vagy sérülések.
Bőrbetegségek

Anyajegy eltávolítása

Az anyajegy (orvosi nevén naevus vagy nevus) egy bőrelváltozás, ami a melanociták (pigmentsejtek) felhalmozódása miatt jön létre, és általában barnák...
Bőrbetegségek

Mit kell tudni az anyajegyekről?

Az anyajegy (orvosi nevén naevus vagy nevus) a bőrön található, különböző színű és alakú pigmentált elváltozás. Ezek a bőrelváltozások a...