1133-BUDAPEST, TUTAJ UTCA 8

Mindent a gyomorégésről

A gyomorégés egy gyakori tünet, amelyet leggyakrabban a gastroesophagealis reflux betegség (GERD) okoz.

A gyomorégés egy gyakori tünet, amelyet leggyakrabban a gastroesophagealis reflux betegség (GERD) okoz.

A gyomorégés tünetei

  • Égő érzés a mellkasban, különösen étkezés után vagy lefekvéskor.
  • Savanyú vagy keserű íz a szájban.
  • Nyelési nehézségek.
  • Krónikus köhögés, rekedtség vagy torokfájás.
  • Böfögés és puffadás.
  • Néha mellkasi fájdalom, amely szívproblémához hasonló lehet.

A gyomorégés okai

Gastroesophagealis reflux betegség: a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, irritálva annak nyálkahártyáját, és égő érzést okozva.

Nem megfelelő étrend: zsíros, fűszeres, savas vagy csokoládé tartalmú ételek, koffein, alkohol és szénsavas italok fogyasztása.

Életmódbeli tényezők: túlevés vagy késő esti étkezés, fekvés vagy előrehajolás étkezés után, dohányzás.

Elhízás: a túlsúly nyomást gyakorolhat a gyomorra, ez pedig elősegíti a sav visszaáramlását.

Hiatus hernia: A rekeszizom nyílásán keresztül a gyomor egy része felcsúszik a mellkasba.

Terhesség: A hormonális változások és a megnövekedett hasüregi nyomás miatt gyakori panasz a gyomorégés a várandósság alatt.

Hogyan diagnosztizálják a gyomorégés okát?

Az orvos először is kikérdez a tünetekről, az étkezési szokásaidról és az életmódodról. Ezt követően az alábbi vizsgálatokat javasolhatja:

Endoszkópia: az orvos egy vékony, rugalmas csövet (endoszkópot) vezet le a nyelőcsőbe és a gyomorba, hogy megvizsgálja a nyálkahártyát és esetleges gyulladást vagy sérülést keressen.

pH-monitorozás: a nyelőcsőben lévő sav mennyiségének mérésére szolgáló vizsgálat, amely segít megerősíteni a reflux diagnózisát.

Röntgenvizsgálat: kontrasztanyagot (báriumot) itatnak a beteggel, majd röntgenképeket készítenek a nyelőcsőről és a gyomorról.

gyomorégés tünet

A gyomorégés kezelése

A gyomorégés kezelése magába foglalja az életmódbeli változtatásokat és szükség esetén a gyógyszeres kezelést.

Életmódbeli változtatások

  • Gyakori étkezés kis adagokban.
  • Kerülje a fekvést vagy előrehajolást közvetlenül étkezés után. Várjon legalább 2 órát étkezés után, mielőtt lefeküdne. Ez lehetővé teszi az étel megfelelő emésztését és csökkenti a sav visszaáramlásának esélyét.
  • Emelje meg az ágy fejét, hogy alvás közben a gyomorsav ne jusson vissza a nyelőcsőbe.
  • Túlsúly esetén fogyni szükséges.
  • Kerülje a szoros ruhák viselését, mert ezek növelhetik a gyomorra gyakorolt nyomást.
  • Kerülje a zsíros, fűszeres, savas ételeket (pl. paradicsom, citrusfélék), valamint a koffeint, alkoholt és szénsavas italokat.
  • Ne kapkodjon az evéssel, lassan és alaposan rágja meg az ételt.
  • Ne dohányozzon és ne fogyasszon sok alkoholt!

Gyógyszerek

  • Antacidok: gyors enyhülést biztosítanak a gyomorsav semlegesítése révén.
  • H2 receptor blokkolók: csökkentik a gyomorsav termelését (pl. ranitidin, famotidin).
  • Protonpumpa-gátlók: erőteljesebben csökkentik a gyomorsav termelését (pl. omeprazol, esomeprazol).

Súlyos vagy gyógyszerrel nem kontrollálható esetekben szóba jöhet a fundoplikáció, amely során a gyomor felső részét a nyelőcső köré tekerik, hogy megelőzzék a sav visszaáramlását.

Természetes savcsökkentő módszerek

A gyomorsav mennyiségének csökkentésében és a gyomorégés enyhítésében számos természetes módszer és házi praktika is a segítségükre lehet.

Gyömbér: A gyömbér segít az emésztésben és csökkenti a gyomorsavat. Fogyasztható gyömbértea formájában vagy reszelt gyömbérként ételekhez adva.

Kamillatea: A kamillatea nyugtató hatású és segíthet csökkenteni a gyomorsavat. Lefekvés előtt fogyasztva különösen hatékony lehet.

Édesgyökér: Az édesgyökér gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik és segíthet megvédeni a nyelőcső nyálkahártyáját a savas irritációtól. Nagy mennyiségben fogyasztva mellékhatásai lehetnek, ezért mértékkel használd!

Almaecet: Bár elsőre paradoxnak tűnhet, hogy savas oldatot használjunk a savasság ellen, az almaecet kis mennyiségben (egy teáskanálnyi egy pohár vízben) valóban segíthet szabályozni a gyomorsavszintet.

Aloe Vera: Az aloe vera leve nyugtató hatással lehet a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyájára, csökkentve a gyulladást és a savas irritációt.

Vízfogyasztás: A kellő mennyiségű vízfogyasztás segít hígítani a gyomorsavat és elősegíti a megfelelő emésztést.

Stresszkezelés:A stressz csökkentése fontos, mivel a stressz fokozhatja a gyomorsav termelését. Jóga, meditáció, mélylégzés és más relaxációs technikák hasznosak lehetnek.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a gyomorégés gyakran vagy súlyos formában jelentkezik.

Ha a gyomorégés nem enyhül az életmódbeli változtatások és a vény nélkül kapható gyógyszerek hatására.

Ha nyelési nehézségek, vérhányás, véres vagy fekete széklet jelentkezik.

Ha a mellkasi fájdalom szívproblémákra is utalhat. A gyomorégés egy gyakori probléma, és bár az enyhe esetek otthoni kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal javíthatók, a tartós vagy súlyos tünetek esetén fontos orvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

GOLDEN MEDICAL CENTER
A szerzőről: GOLDEN MEDICAL CENTER

Ez a cikk a Golden Medical Center szakorvosainak közreműködésével készült! Forduljon szakembereinkhez!

Pácienseink mondták…

GOLDEN MEDICAL MAGAZIN

Allergia

Poratka-allergia tünetei és kezelése

A poratka-allergia gyakori típusú allergia. A poratka egy apró, a pókkal rokonságban álló rovarféle, amely általában a háztartásokban és az...
Emésztőrendszeri betegségek

Mit kell tudni a puffadásról?

A puffadás a hasban vagy a gyomorban érzett kellemetlen teltségérzet, ami gyakran gázképződéssel vagy felfúvódással jár. Számos tényező okozhatja, beleértve...
Allergia

A tojásallergia tünetei és kezelése

Az egyik leggyakoribb ételallergia a tojásallergia. Nagyobb arányban kisgyermekeknél fordul elő, akik 3 éves korukra kinőhetik, de előfordulhat, hogy ez...
Fül-orr-gégészeti betegségek

A középfülgyulladás kialakulása és kezelése.

A középfülgyulladás, egy gyakori, de annál kellemetlenebb megbetegedés. Ismerje meg a leghatékonabb kezelési módszereket! A középfülgyulladás (otitis media) általában vírusos...
Nőgyógyászati betegségek

Hüvelyi folyás

A hüvelyi folyás normális élettani jelenség, amely a női reproduktív rendszer egészséges működésének természetes velejárója. A folyás mennyisége, színe, állaga...
Bőrbetegségek

A herpesz okai és kezelése

Az ajakherpesz egy életen át tartó vírusos fertőzés, ami legtöbbször inaktív állapotban van jelen, mondhatni szunnyad a szervezetben, egészen addig,...
Fül-orr-gégészeti betegségek

A halláscsökkenés okai

A halláscsökkenés, vagy hypacusis, életminőséget befolyásoló állapot. Jelentheti azt, hogy nehezen értjük a beszédet egy társalgás során, különösen zajos környezetben;...
Fül-orr-gégészeti betegségek

Fültőmirigy-duzzanat tünetei és kezelése

A fültőmirigy (parotis) a legnagyobb nyálmirigy, amely a fülek előtt található, mindkét oldalon. Elsősorban savós nyálat termel, amelyben magas az...
Nőgyógyászati betegségek

Bakteriális hüvelyfertőzés típusai és kezelésük

Bakteriális vaginózis a leggyakoribb hüvelyfertőzés A bakteriális vaginózis a hüvelyi fertőzések egyik leggyakoribb típusa, amelyet a hüvely normális baktériumflórájának egyensúlyzavara...
Bőrbetegségek

Gyanús anyajegyek: Ismerjük fel időben a bőrrákot!

Bőrráknak a bőrsejtek abnormális növekedését nevezzük, amely leggyakrabban a napfénynek kitett bőrfelületeken alakul ki. Három fő típusa van: bazálsejtes karcinóma,...
Emésztőrendszeri betegségek

A puffadás okai

A puffadás gyakori és kellemetlen tünet, amelyet hasi teltségérzet vagy bélgázosság jellemez. Mértéke egyénenként és helyzetenként változó, de főbb tünetei:...
Allergia

Gyógyszerallergia: ismerjük fel időben!

A gyógyszerallergia egy olyan jelenség, amely során a szervezet túlzott reakciót mutat bizonyos gyógyszerek hatóanyagával, vagy hatóanyagaival szemben. Ez az...