1133-BUDAPEST, TUTAJ UTCA 8

A halláscsökkenés okai

A halláscsökkenés, vagy hypacusis, életminőséget befolyásoló állapot. Jelentheti azt, hogy nehezen értjük a beszédet egy társalgás során, különösen zajos környezetben; jelentheti azt, hogy hangokat hallunk, de ezek a hangok nem külső forrásból származnak; és jelentheti azt is, hogy a környezetünk zajait és a hangokat torzítva észleljük.

A halláscsökkenés gyakran jár együtt koncentrációs nehézségekkel és a figyelem hiányával, mivel a halláscsökkenéssel küzdő embereknek nagyobb erőfeszítést kell tenniük, hogy megértsék a közléseket. A halláskárosodás gyakran vezet társadalmi izolációhoz, mivel a gyengén halló emberek a kommunikációs nehézségeik miatt kerülhetik a társasági helyzeteket.

A halláscsökkenés okai

Halláscsökkenés számos okból jelentkezhet. Lehet átmeneti vagy állandó, részleges vagy teljes, és lehet, hogy csak az egyik vagy mindkét füledet érinti. Néhány lehetséges ok közé tartozik:

Időskori halláskárosodás: gyakori jelenség, hogy a hallószervekben és az idegrendszerben fellépő természetes öregedési folyamatok miatt a hallás idős korban romlani kezd.

Zajártalom: a hangos zajoknak való hosszabb ideig tartó kitettség vagy egy hirtelen hangos zaj halláskárosodást okozhat (például koncertek, munkagépek, robbanások stb.).

Genetikai hajlam: genetikai tényezők, veleszületett állapotok is hozzájárulhatnak a hallásvesztéshez.

Betegségek: pl. fülkürt-diszfunkció, otosclerosis, Meniere-kór, akusztikus neurinoma.

Fertőzések: az olyan légúti fertőzések, mint a megfázás vagy az influenza gyulladást okozhatnak a fülben (pl. középfülgyulladás), ami átmeneti hallásvesztést okozhat. Egy gennyes középfülgyulladás esetén a felgyülemlik a folyadék a dobüregben, és ez okozhatja a halláscsökkenést. A középfül problémák általában a hangok átvitelét befolyásolják a dobhártyán keresztül a belső fülbe. Orrdugulás vagy orrmelléküreg-gyulladás esetén a fülben lévő Eustach-féle kürt elzáródhat, ami befolyásolhatja a középfül nyomását és hallóképességét.

Fizikai trauma, sérülés: A fejsérülések vagy fülsérülések károsíthatják hallást. Ha a hallójárat vagy a dobhártya sérül, károsodik akkor a külső fülben van jelen a károsodás.

Zsírdugó: a hallójáratban felgyülemlő fülzsír és elhalt bőrsejtek keveréke tompított hallást okozhat.

Kevert eredetű halláscsökkenés: Néha a halláscsökkenés több típusának kombinációja fordul elő, például a külső fül és a középfül problémái egyidejűleg.

Kell-e tisztítani a fület?

A mai napig minden háztartásban található fültisztító pálcika. Pedig a szakemberek ma már egyetértenek abban, hogy ezek a pálcikák nem segítenek a fül tisztántartásában, sőt a zsírt valójában csak mélyebbre toljuk velük. Bőven elegendő, ha fürdés után egy vattával vagy puha zsebkendővel megtörölgetjük a fülünket, nem kell benyúlnunk a hallójáratba. Az egészséges fül tisztítja önmagát.

Idegi halláscsökkenés

Az idegi halláskárosodás vagy hypacusis perceptiva esetén általában a károsodott hallósejtek (szőrsejtek) vagy a hallóidegben lévő problémák miatt alakul ki a halláscsökkenés. Jelenleg nincs olyan általánosan elfogadott kezelési módszer vagy gyógymód, amely teljesen gyógyítaná ezt a fajta halláskárosodást. Ez a típusú halláscsökkenés gyakran a hangok észlelésének és értelmezésének nehézségeit eredményezi, pl. torzan vagy sokkal halkabban észleli a beteg a hangokat.

Az idegi halláskárosodás kezelése inkább a halláskárosodás tüneteinek enyhítésére és a hallásminőség javítására összpontosít, valamint az érintettek segítésére az életminőség javításában és a mindennapi tevékenységekben. Ennek érdekében a következőket lehet alkalmazni:

  • Egy hallókészülék segíthet enyhíteni a halláskárosodás tüneteit és javítani a hallásminőséget azáltal, hogy felerősíti és javítja a hangok észlelését.
  • Súlyos halláscsökkenés esetén, amikor a hallókészülék nem nyújt elegendő segítséget, a cochleáris implantátum hatékonyabb megoldás lehet a hallás javítására.
  • Hallásrehabilitáció és beszédterápia segíthet az érintetteknek abban, hogy megtanuljanak alkalmazkodni a halláskárosodáshoz, és fejlesszék a kommunikációs készségeket.
  • Bizonyos esetekben, például autoimmun betegségek vagy gyulladásos állapotok esetén, gyógyszereket alkalmaznak a halláskárosodás kezelésére.
  • Szteroid injekció beadása közvetlenül a belső fülbe vagy a hallóideg közelébe, segítséget nyújthat a gyulladás csökkentésében és a hallás javításában.

Fontos megjegyezni, hogy a halláscsökkenés kezelésének az okok és az egyéni szükségletek alapján személyre szabottnak kell lennie. Ha úgy érzed, hogy a hallásod romlik, minél hamarabb konzultálj egy orvossal vagy audiológussal, hogy megvizsgálhassa a problémát és javaslatokat tehessen a megfelelő kezelési lehetőségekre vagy segédeszközökre. A korai diagnózis és kezelés segíthet csökkenteni a halláskárosodás súlyosságát és javítani az életminőségedet.

A szerzőről: GOLDEN MEDICAL CENTER

Ez a cikk a Golden Medical Center szakorvosainak közreműködésével készült! Forduljon szakembereinkhez!

Pácienseink mondták…

Legutóbbi cikkek

Betegségek