Az ajakherpesz egy életen át tartó vírusos fertőzés, ami legtöbbször inaktív állapotban van jelen, mondhatni szunnyad a szervezetben, egészen addig, míg valami fel nem ébreszti.
A fertőzést leggyakrabban a herpes simplex vírus 1-es típusa (HSV-1) okozza. Ez a vírus főként apró, fájdalmas, folyadékkal teli hólyagok formájában jelentkezik leginkább az ajkakon, de a nyelven, az orr körül vagy az arcon is megjelenhet. Ez a vírusfertőzés jellemzően visszatérő jellegű, és vannak, akik már a konkrét tünetek előtt sejtik a következő fellángolását, mert az éppen aktív herpeszvírus-fertőzés különféle neurológiai tüneteket okozhat pl. zsibbadás vagy bizsergés az adott helyen, de okozhat akár fejfájást vagy memóriazavarokot is. Sajnos a herpesz lappangó fázisban is fertőzhet.
A lappangási idő néhány naptól két hétig terjed. A gyógyulási idő függ az egyéntől és a fertőzés súlyosságától. Általában azonban a hólyagok és sebek 7-10 nap alatt gyógyulnak.
A száj herpesz tünetei
Apró hólyagok: A fertőzött területen apró, fájdalmas hólyagok jelennek meg, amelyek viszkető érzést vagy bizsergést okozhatnak.
Fájdalom és viszketés: Az érintett területen már a kiújulás előtt gyakran fájdalom vagy viszketés jelentkezik, ami előre jelzi a hólyagok megjelenését.
Fájdalom nyeléskor: Ha az ajkak belső részein vagy a szájüregben jelentkezik a herpesz, a nyelés fájdalmas lehet.
Vörösség és duzzanat: Az érintett terület gyakran piros és duzzadt lesz már a hólyagok megjelenése előtt is.
Láz vagy fáradtság: Mivel ez egy vírusfertőzés, a beteg lázat vagy fáradtságot tapasztalhat a herpesz fellángolásakor.
Aki egyszer megfertőződött vele, hordozóvá vált. A herpesz egy egész életen át kísért, és emberek millióinak okoz fájdalmat, kellemetlenséget vagy akár szégyent. Habár a kiújulását nem lehet megakadályozni, van lehetőségünk a tünetek enyhítésére és a fertőzés terjedésének meggátolására.
Mit lehet tenni az aktív herpeszvírus-fertőzés ellen?
Antivirális kenőcsök és krémek: Az aciklovir, a valaciklovir vagy a famciklovir tartalmú kenőcs, krémek segíthetnek csökkenteni a tünetek súlyosságát és időtartamát, ha azokat már az első tünetek megjelenésekor (vagy még előtte) alkalmazzuk.
Fájdalomcsillapítók: Az ibuprofen, paracetamol vagy más fájdalomcsillapítók segíthetnek enyhíteni a herpesz okozta fájdalmat és kellemetlenségeket.
Hideg- és melegkezelés: Hideg borogatás alkalmazása a herpeszre enyhítheti a viszketést és a fájdalmat. Meleg pakolások is elősegíthetik a hólyagok gyógyulását.
Mint minden betegség esetén, itt is bánjunk óvatosan az interneten olvasható házi praktikákkal. Érdemes konzultálni az háziorvossal, bármiféle otthoni kezelés előtt!
Fontos tudnivaló: a hólyagok fertőző folyadékkal vannak telítve! A hólyag kinyomása nemcsak a fertőzés kockázatát növeli, de a gyógyulás idejét is lelassítja.
Hogy fertőződünk meg a herpeszvírussal?
A herpeszvírus leggyakrabban közvetlen érintkezés útján terjed, az adott személy érintkezik a fertőzött területtel. Jelen esetben ajak ajakkal való érintkezése útján, pl. csókolózás, pusziadás, saját étel, ital megosztása egymással. Az ajakherpesszel gyakran már gyermekkorban vagy kamaszkorban megfertőződik az ember.
A fertőzés terjedése megakadályozható azzal, ha fokozottan odafigyelünk a személyes higiéniánkra!
Kerüljük az érintkezést! Lehetőleg mi magunk is kerüljük a fertőzött terület megérintését, továbbá ne osszuk meg személyes tárgyainkat másokkal (pl. kulacs, palack, fogkefe, evőeszköz), különösen akkor, ha aktív hólyagok vannak jelen.
A herpesz oka lehet az immunrendszer legyengülése is
A herpeszvírusoknak van egy lappangási időszakuk, amikor a fertőzés látens állapotban van jelen a szervezetben. A legyengült immunrendszerű emberek hajlamosabbak a herpeszvírus újraaktiválódására és ezzel a fertőzés tüneteinek fellángolására.
Bizonyos tényezők, például stresszes életmód, egyéb betegség vagy hormonális változások hozzájárulhatnak a herpeszvírus aktiválódásához. Általánosan elmondható, hogy ezek az immunrendszert jelentős mértékben befolyásoló tényezők sok millió embert érintenek, nem meglepő hát, hogy a HSV-1-gyel való fertőzöttség a WHO adatai szerint a felnőtt lakosság akár 67-90%-át is érintheti világszerte (és ez a szám magasabb is lehet, hiszen nem fordul mindenki orvoshoz a tünetekkel).
Kiemelt fontosságú a megelőzés
Mivel a herpeszvírus az első fertőződést követően örökre a szervezetben marad, tanácsos odafigyelni az életmódunkra, hogy a kiújulást meg tudjuk előzni. A herpesz elkerülése érdekében is kiemelt fontosságú a megelőzés! Egészséges életmód, rendszeres testmozgás és megfelelő táplálkozás, a stressz csökkentése, segíthet az immunrendszer erősítésében és a herpesz megelőzésében.
Herpeszteszt
Központunkban az alábbi laborvizsgálatok érhetőek el:
Herpes simplex I/II szerológia
Herpes simplex II szerológia
Herpes simplex vírus (HSV) cervix váladékból (PCR)
Herpes simplex vírus I/II (IgG+IgM)