Fülfájás számos különböző okból adódhat, gyereknél gyakran egy megfázásos, felső légúti fertőzés szövődményeként (pl. középfülgyulladás), felnőtteknél leginkább az alábbi okok állhatnak a háttérben.
- Külsőfülgyulladás (otitis externa): ez általában úszás közbeni vagy a fül tisztításakor történő fertőződés miatt fordul elő.
- Zsírdugó: ha a fülzsír felhalmozódik a fülben, akkor egy dugót képezhet, ami fülfájdalmat, fülcsengést, gyengébb hallást okozhat.
- Szájüregi problémák: például fogínygyulladás vagy fogfájdalom kisugározhat a fülbe.
- Feszültség és stressz: az izomfeszültség, amit ezek okoznak, szintén kisugározhat a fülbe.
- Egyéb okok: az idegi eredetű fájdalmak, például az arcideg (trigeminus) neuralgiája vagy temporomandibularis ízületi zavar (TMJ), valamint más fertőzések, például torokgyulladás vagy mandulagyulladás szintén hatással lehetnek a fülünkre.
Ha fülfájdalom jelentkezik, különösen, ha tartós vagy súlyos, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Fülfájás és szédülés
A fülfájás és a szédülés lehet tünetegyüttes akár egy fülfertőzés, akár zsírdugó esetén, de kifejezetten jellemző, ha az ok a belső fül betegsége (pl. belsőfülgyulladás, Meniere-kór), ilyenkor ugyanis érintett a belső fülben található egyensúlyszerv, ez pedig szédülést okozhat a fülfájás mellett.
Fülfájás kezelése
A fülfájás kezelése attól függ, hogy mi okozza a panaszt. Fülzsírdugó esetén a zsír eltávolítása megszünteti a fájdalmat. Előfordulhat, hogy az eltávolításhoz orvosi beavatkozás szükséges, ilyenkor az orvos fülmosást végez. Ha a panaszokat szájüregi vagy fogászati problémák okozzák, akkor ezek kezelése jelenti a megoldást. Ha pedig fülbetegség okozza a panaszt, egy fül-orr-gégész segíthet kidolgozni a megfelelő kezelési tervet pl. receptre felírt gyógyszerekkel (pl. antibiotikumok, gyulladáscsökkentők).
A fülfájás tüneteinek enyhítése
A tünetek enyhítése történhet vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal és az fájdalomcsillapításnál nagyon ügyeljünk arra, hogyha a beteg kisgyermek, mindenképp az életkorának megfelelő mennyiségű fájdalomcsillapítót kapjon, ne többet. Fülcseppet inkább ne alkalmazzunk addig, amíg orvos nem állapította meg, hogy pontosan mi okozza a problémát. A népi gyógyászat említi a kövirózsa jótékony hatását is a fülfájás kezelésében, de szakorvosi vélemény ebben az esetben is fontos.
A kezelés támogatásában segíthetnek olyan házi megoldások is, mint a szájöblögetés sóoldattal, a meleg borogatás, vagy az infralámpa használata.
A langyos, sós vízzel készített szájöblögetés segíthet enyhíteni a fülfájást és a gyulladást. Keverj össze egy teáskanálnyi sót egy csésze langyos vízzel, majd használd ezt a keveréket szájöblítésre. Ügyelj rá, hogy a gyermek ne nyelje le a sóoldatot.
A meleg borogatáshoz egy tál sót melegítsünk fel és ruhaneműbe csomagolva tegyük a fájó fülre.
Az infralámpa használata is segíthet enyhíteni a fülfájdalmat, mivel az infravörös fény javítja a vérkeringést és segíthet csökkenteni a gyulladást. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha a fülfájdalom hátterében súlyosabb probléma áll pl. középfülgyulladás vagy fülsérülések, az infralámpa nem lesz elegendő a tünetek enyhítésére. Ha ezt a fajta kiegészítő kezelést alkalmazzuk, mindig tartsuk be a készülékhez járó útmutatóban javallottakat, nem szabad túl sokáig és túl közelről használni, mindig vigyázzunk, hogy ne nézzünk bele, és kisgyermekeknél fokozott óvatossággal használjuk.
Pihenjünk sokat és fogyasszunk elegendő folyadékot! A megfelelő mennyiségű hidratálás és pihenés segíthet a gyógyulásban és az immunrendszer erősítésében.
Ezek a házilag alkalmazott megoldások hasznosak lehetne a fájdalom enyhítésében, azonban fontos tudni, hogy ha a fülfájás tartós vagy súlyos, mindig ajánlott szakemberhez fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
A fül egészsége
Az egészséges táplálkozás, a megfelelő mennyiségű testmozgás, az elegendő, pihentető alvás segít csökkenteni a stresszt, javítani az általános közérzetet, és erősebbé tenni az immunrendszert.
Érdemes megpróbálkoznunk azzal is, hogy a fül egészségét támogató tápanyagokat kezdünk kúraszerűen szedni pl. az Omega-3 zsírsavak segíthetnek egy fennálló gyulladás csökkentésében, a magnézium, B12, A- és E-vitaminok segítik az általános egészséget, a cink pedig segíti az immunrendszer megfelelő működését, támogatja a sejtek egészségét.
Ha a fülfájdalom súlyos vagy tartós, mindenképpen keress fel egy orvost, hogy meg tudja határozni a fájdalom okát és javasolhasson megfelelő kezelést. Ne vágjon bele semmilyen kezelésbe úgy, hogy előtte nem konzultáltál orvossal, különösen igaz ez, ha gyermekekről van szó.