1133-BUDAPEST, TUTAJ UTCA 8

Ismerje fel időben a méhgyulladást!

Az 5 leggyakoribb tünet, aminek hátterében a kellemetlen nőgyógyászati betegség húzódhat A méhgyulladás egy olyan nőgyógyászati állapot, amely a méh belső rétegét (endometrium) borító szövet gyulladását jelenti. Ez a betegség lehet akut vagy krónikus. Különféle tünetekkel járhat, amelyek negatívan befolyásolják az érintett nők életminőségét és reproduktív egészségét. Nagyon fontos, hogy időben felismerjük a tüneteket és […]

Az 5 leggyakoribb tünet, aminek hátterében a kellemetlen nőgyógyászati betegség húzódhat

A méhgyulladás egy olyan nőgyógyászati állapot, amely a méh belső rétegét (endometrium) borító szövet gyulladását jelenti. Ez a betegség lehet akut vagy krónikus. Különféle tünetekkel járhat, amelyek negatívan befolyásolják az érintett nők életminőségét és reproduktív egészségét. Nagyon fontos, hogy időben felismerjük a tüneteket és azokat megfelelően kezeljük a későbbi szövődmények elkerülése érdekében. Amennyiben a kezelések nem hoznak eredményt, abrasio- műtét, azaz méhkaparást is javasolhat a kezelőorvos.

Az 5 leggyakoribb tünet:

Alhasi fájdalom: az egyik leggyakoribb tünet, amelyet a méhgyulladásban szenvedő nők tapasztalhatnak, az alsó hasi fájdalom vagy diszkomfort érzés. A fájdalom általában fokozódik menstruációkor vagy közvetlenül a ciklus után.

Abnormális vérzés: a méhgyuladás okozhat rendellenes vérzést, például hosszabb, bőségesebb menstruáció,  vagy azon kívül is fellépő vérzés.

Diszkomfort érzés szexuális együttlét során: a méhgyulladás okozhat diszkomfortot vagy fájdalmat ez együttlétek során. Ez a tünet a nőknél lelki problémák kialakulásához vezethet, hiszen befolyásolhatja a szexuális kapcsolatát, szorongást, stressz okozhat.

Abnormális hüvelyi folyás: az érintett nők gyakran észlelhetnek hüvelyi folyást, amely lehet színtelen, sárgás vagy zöldes, akár kellemetlen szagú is.

Hőemelkedés: az akut méhgyulladás általában lázzal járhat, amely jelzi a szervezet gyulladásos reakcióját.

Fájdalmas vizelés: néhány nő fájdalmat tapasztalhat vizeléskor, ami a méhgyulladással járó húgyúti irritációra utalhat.

Általános rossz közérzet: a méhgyulladás általános tünetei közé tartozhat a fáradtság, gyengeség és általános rossz közérzet.

Fontos, hogy azonnal megkezdjük a szükséges kezelést

A méhgyulladás kezeléséhez a legtöbb esteben antibiotikum szükséges az általános fertőzés leküzdésére. Azonban krónikus állapot esetében, vagy ha súlyosabb szövődmények jelentkeznek, mint például az abszcesszus, sebészeti beavatkozásra, abrasio műtétre lehet szükség.

 Az otthoni praktikák nem helyettesítik az orvosi kezelést, de kiegészítésként alkalmazhatjuk őket

Amennyiben a méhgyulladás tüneteit észleljük, azonnal forduljunk nőgyógyász szakorvoshoz, aki egy általános kivizsgálást követően tájékoztatást ad a kezelés folyamatáról. A kezelést kiegészíthetjük otthoni praktikákkal, de fontos megjegyezni, hogy ez semmilyen esetben sem helyettesítheti az orvos által előirányozott kezelési tervet!

Pihenés és megfelelő hidratálás: fontos pihenni és elegendő folyadékot fogyasztani. Az ivási mennyiség növelése segíthet a szervezetnek megbirkózni a fertőzéssel és támogathatja az immunrendszer működését.

Meleg borogatás: meleg borogatás alkalmazása az alsó hason vagy a hát alsó részén segíthet enyhíteni az alhasi fájdalmat és diszkomfortot. A borogatás ne legyen túl forró, hogy elkerüljük az égési sérüléseket.

Fájdalomcsillapítók: az orvos által javasolt fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése segíthet enyhíteni az alhasi fájdalmat és a kellemetlen tüneteket.

Gyógynövényes teák: bizonyos gyógynövényes teák, például kamilla vagy gyömbértea, enyhíthetik a gyulladást a kellemetlen tüneteket. Gyógynövény tea fogyasztása előtt azonban szükséges az orvosi egyeztetés, különösen terhesség, vagy más, egészségügyi állapot fennállása esetén.

Szexuális élet szüneteltetése: ha a méhgyulladás közösülés során diszkomfortot, vagy fájdalmat okoz, fontos lehet szexuális pihenést tartani, amíg a tünetek enyhülnek vagy teljesen megszűnnek.

Amikor elkerülhetetlen a beavatkozás

Amennyiben a gyógyszeres, vagy más kezeléssel nem érjük el a teljes gyógyulást, a kezelőorvos abrasio műtétet javasolhat. Az eljárás során az orvos eltávolítja a méh belső nyálkahártyáját vagy a méhnyálkahártya egy részét. Az abrasio műtétet általában általános vagy helyi érzéstelenítésben végzik, és magában foglalja a méhnyálkahártya szövetének eltávolítását egy erre alkalmas, speciális eszközzel. Az eljárás után a szövetmintát további vizsgálatra küldik a laboratóriumba, hogy kizárják a rákos vagy egyéb kóros állapotot.

Amennyiben kezelőorvosa a műtéti beavatkozás mellett dönt, úgy azt annak érdekében teszi, hogy maradéktalanul eltávolítsa az összes gyulladt, vagy elhalt szövetet a méhből. Az abrasio beavatkozás tehát enyhíti a kellemetlen tüneteteket és segít a megakadályozni a fertőzés terjedését, visszatérését.

Az abrasio műtét előtt fontos, hogy az összes kezelési lehetőséget átbeszéljük, és tisztában legyünk a beavatkozás esetleges kockázatairól, előnyeiről és hátrányairól. Kezelőorvosa erről pontos tájékoztatást ad a diagnózis pontos felállítását követően.

Az időben felismert tünetek felgyorsíthatják a gyógyulási folyamatot

Amennyiben a fent felsorolt tünetek bármelyikével, vagy akár egyszerre több típusát is tapasztalja, kérje ki azonnak nőgyógyásza véleményét, hogy elkezdhesse a pontos diagnózis felállítását, és megkezdhesse a kezelést. Az időben megkezdett kezelés felgyorsíthatja a gyógyulást, megakadályozhatja a későbbi szövődményeket, vagy a műtéti beavatkozást.

GOLDEN MEDICAL CENTER
A szerzőről: GOLDEN MEDICAL CENTER

Ez a cikk a Golden Medical Center szakorvosainak közreműködésével készült! Forduljon szakembereinkhez!

Pácienseink mondták…

GOLDEN MEDICAL MAGAZIN

Fül-orr-gégészeti betegségek

A középfülgyulladás kialakulása és kezelése.

A középfülgyulladás, egy gyakori, de annál kellemetlenebb megbetegedés. Ismerje meg a leghatékonabb kezelési módszereket! A középfülgyulladás (otitis media) általában vírusos...
Nőgyógyászati betegségek

Hüvelyi folyás

A hüvelyi folyás normális élettani jelenség, amely a női reproduktív rendszer egészséges működésének természetes velejárója. A folyás mennyisége, színe, állaga...
Bőrbetegségek

A herpesz okai és kezelése

Az ajakherpesz egy életen át tartó vírusos fertőzés, ami legtöbbször inaktív állapotban van jelen, mondhatni szunnyad a szervezetben, egészen addig,...
Fül-orr-gégészeti betegségek

A halláscsökkenés okai

A halláscsökkenés, vagy hypacusis, életminőséget befolyásoló állapot. Jelentheti azt, hogy nehezen értjük a beszédet egy társalgás során, különösen zajos környezetben;...
Fül-orr-gégészeti betegségek

Fültőmirigy-duzzanat tünetei és kezelése

A fültőmirigy (parotis) a legnagyobb nyálmirigy, amely a fülek előtt található, mindkét oldalon. Elsősorban savós nyálat termel, amelyben magas az...
Nőgyógyászati betegségek

Bakteriális hüvelyfertőzés típusai és kezelésük

Bakteriális vaginózis a leggyakoribb hüvelyfertőzés A bakteriális vaginózis a hüvelyi fertőzések egyik leggyakoribb típusa, amelyet a hüvely normális baktériumflórájának egyensúlyzavara...
Bőrbetegségek

Gyanús anyajegyek: Ismerjük fel időben a bőrrákot!

Bőrráknak a bőrsejtek abnormális növekedését nevezzük, amely leggyakrabban a napfénynek kitett bőrfelületeken alakul ki. Három fő típusa van: bazálsejtes karcinóma,...
Emésztőrendszeri betegségek

A puffadás okai

A puffadás gyakori és kellemetlen tünet, amelyet hasi teltségérzet vagy bélgázosság jellemez. Mértéke egyénenként és helyzetenként változó, de főbb tünetei:...
Allergia

Gyógyszerallergia: ismerjük fel időben!

A gyógyszerallergia egy olyan jelenség, amely során a szervezet túlzott reakciót mutat bizonyos gyógyszerek hatóanyagával, vagy hatóanyagaival szemben. Ez az...
Bőrbetegségek

Gyakran felmerülő kérdések az anyajegy-eltávolítással kapcsolatban

Mikor kell eltávolítani egy anyajegyet? Egy anyajegy eltávolítása orvosi, biztonsági vagy esztétikai okokból lehet szükséges. Utóbbi esetén arról van szó,...
Nőgyógyászati betegségek

Az ösztrogéndominancia okai, tünetei és kezelése

Az ösztrogéndominancia az az állapot, amikor az ösztrogén hormon szintje aránytalanul magas a progeszteronhoz képest a szervezetben. Ez az egyensúlyhiány...
Emésztőrendszeri betegségek

A gyomorfekély okai, tünetei és kezelése

A gyomorfekély a gyomor vagy a nyombél (a vékonybél első szakasza) nyálkahártyáján kialakuló seb, sérülés vagy sérülések.