A tyúkszem egy rendkívül gyakori, kellemetlen bőrkeményedés, amely főként a lábfejen alakul ki, ahol a bőr ismétlődő nyomásnak vagy dörzsölésnek van kitéve. Ez az apró, ám annál fájdalmasabb bőrprobléma sokak életét megkeseríti, különösen járás közben. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a tyúkszem kialakulásának okait, típusait, kezelését és megelőzési lehetőségeit.
Mi az a tyúkszem és hogyan alakul ki?
A tyúkszem egy körülhatárolt, megvastagodott bőrterület, amely általában a lábujjak között, a talpon vagy a lábujjakon jelenik meg. Leggyakrabban a nem megfelelő cipő viselése, a láb deformitásai vagy az ismétlődő mechanikai irritáció miatt alakul ki.
A tyúkszem kinézete
A tyúkszem kinézete jellegzetes: sárgás vagy szürkés színű, kör alakú, a közepén pedig keményebb, kúp alakú mag található. Ha nem kezelik időben, egyre mélyebbre hatolhat a bőrbe, és fájdalmat okozhat járás közben.
A tyúkszem típusai
Talp tyúkszem
A talp tyúkszem a lábfej alsó részén, leggyakrabban a sarkon vagy a talppárnán alakul ki. A tyúkszem a talpon különösen fájdalmas lehet, mivel járás közben folyamatosan nyomás alatt van.
Lábujj közötti tyúkszem
A lábujj közötti tyúkszem gyakran puhább állagú, mivel nedvesebb környezetben fejlődik ki. A tyúkszem lábujjak között sokszor a szoros cipő vagy a lábujjak dörzsölődése miatt jelenik meg.
Tyúkszem ujjon
A tyúkszem ujjon ritkább, de előfordulhat, például kézi munkát végzőknél vagy sportolóknál, akik kezeiket ismétlődő terhelésnek teszik ki.
A gyulladt tyúkszem kezelése
Amennyiben a tyúkszem begyullad, a környéke piros, fájdalmas és esetleg gennyes is lehet. A gyulladt tyúkszem kezelése ilyenkor kiemelten fontos, hiszen a fertőzés továbbterjedhet, és komolyabb problémákhoz vezethet. Forduljunk bőrgyógyászhoz vagy lábápoló szakemberhez!
Tyúkszem eltávolítása: Otthon vagy szakemberrel?
A tyúkszem eltávolítása történhet házilag, például gyógyszertári szalicilsavas tapasszal vagy habkővel, de súlyosabb esetben javasolt szakemberhez fordulni.
Tyúkszem kivágása
A tyúkszem kivágása kizárólag szakképzett pedikűrös vagy orvos által történjen! Otthon ne próbálkozzunk vele, mert komoly sérüléseket és fertőzéseket okozhatunk.
Tyúkszem kezelése és megelőzése
A tyúkszem kezelése nem csupán a már meglévő elváltozás eltüntetéséről szól, hanem a kiváltó ok megszüntetéséről is. A megfelelő cipőválasztás, a rendszeres lábápolás és a nyomáspontok tehermentesítése kulcsfontosságú.
Tyúkszem kezelés – mit ajánl a szakember?
A tyúkszem kezelés során a szakemberek gyakran alkalmaznak mechanikai eltávolítást, bőrpuhító szereket és tanácsokat adnak a megfelelő lábbeli kiválasztásához.
A tyúkszem fertőző?
Sokan kérdezik: vajon a tyúkszem fertőző? Jó hír, hogy nem! A tyúkszem nem vírusos vagy bakteriális eredetű, így emberről emberre nem terjed.
Tyúkszem képek – Hogyan ismerjük fel?
Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy valóban tyúkszemről van-e szó, az interneten fellelhető tyúkszem képek segíthetnek az azonosításban. Ugyanakkor érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, ha kétségeink vannak.
Mit tegyünk tyúkszemre?
Ha fájdalmat érzünk, az első lépés, hogy kíméljük a területet, és olyan megoldásokat keressünk, amelyek célzottan hatnak tyúkszemre. A gyógyszertárakban és drogériákban számos kenőcs, tapasz és ápolószer áll rendelkezésre.
Extra tippek tyúkszem ellen
A tyúkszem kialakulását megelőzhetjük néhány egyszerű szokással is. Mindig viseljünk megfelelő méretű, kényelmes lábbelit, amely nem szorítja össze a lábujjakat, és nem dörzsöli a bőrt. Használjunk puha, légáteresztő zoknit, és kerüljük a mezítláb járkálást kemény felületeken. A láb rendszeres hidratálása és a megvastagodott bőr eltávolítása is hozzájárulhat ahhoz, hogy a tyúkszem ne alakuljon ki újra. A tyúkszemre való speciális párnák vagy védőgyűrűk csökkentik a nyomást, így enyhítik a fájdalmat, és segítenek a gyógyulásban is. Ne hanyagoljuk el a lábainkat – hiszen nap mint nap nagy terhelésnek vannak kitéve.