A poratka-allergia gyakori típusú allergia. A poratka egy apró, a pókkal rokonságban álló rovarféle, amely általában a háztartásokban és az ágyneműben él. Az allergén a poratka ürüléke, amely a szálló porral a levegőbe kerül, és így az ember belélegzi azt. A poratka-allergia tehát lakáson belül, zárt helyen kínozza leginkább az arra allergiást, szemben pl. a pollenallergiával, ami a szabadban töltött időt keseríti meg.
Az immunrendszer reakciója a poratkákra nem mindenkinél azonos. A poratka-allergiás emberek immunrendszere nagyobb érzékenységet mutathat a poratkák allergénjeivel szemben, és ezért reakciót indít el azok ellen, ez okozza az allergiás tüneteket. Habár az immunrendszer általában védelmet nyújt a különböző kórokozókkal és idegen anyagokkal szemben, az allergiás embereknél az immunrendszer túlzott reakciókat, gyorsabb és erősebb immunválaszt ad bizonyos allergénekre. Ezeket az allergéneket felismerve a szervezet az IgE nevű antitesteket kezdi termelni. Az antitestek hozzákapcsolódnak a poratkák allergénjeihez, és aktiválják az immunrendszer sejtjeit, például a hisztamin nevű anyagot termelő masztocitákat. A felszabaduló anyagok miatt jelentkeznek az allergiás tünetek a bőrön, az orrnyálkahártyán vagy a szemekben (pl. viszketés, duzzanat, tüsszögés).
A poratka-allergia tünetei
A poratka-allergiának légúti és bőrt érintő tünetei vannak, ezek:
- Az orrnyálkahártya gyulladása miatt jelentkező orrfolyás és orrdugulás.
- Az orrnyálkahártya irritációja által kiváltott tüsszögés és orrviszketés.
- A poratkák allergénjei okozhatnak száraz, fulladásos köhögést és torokkaparást.
- A szem vörössége és viszketése is gyakori tünet lehet.
- Egyes emberek bőrön jelentkező csalánkiütéssel reagálhatnak a poratkákra.
- A poratkák által kibocsátott allergének és a levegőben lévő szállópor súlyosbíthatja az ekcémás tüneteket is.
A tünetek leggyakrabban éjszaka vagy hajnalban jelentkeznek, mivel az allergének többsége az ágyneműben található, az ágymeleg ugyanis kedvez a poratkának.
A poratka-allergia kezelése
Ha poratka-allergiában szenvedünk, fontos felismerni az otthoni környezetben lévő poratkák potenciális forrásait, és megfelelő lépéseket tenni az allergének csökkentése érdekében. Ha a tünetek súlyosak vagy tartósak, mindenképpen javasolt az orvosi konzultáció és a megfelelő kezelés, szükség esetén az immunterápia.
A poratka-allergia kezelése magában foglalja az allergének kerülését, valamint az allergiaellenes gyógyszerek, például antihisztaminok vagy orrspray-k használatát.
Az allergén kerülésében nagy szerepe van a rendszeres takarításnak és az ágyneműk gyakori, magas (min. 60 fokos) hőmérsékleten történő mosásának. A poratka leginkább a szövetekben szeret megtelepedni, a párnák, paplanok mosásáról se feledkezzünk meg. A bútorok kárpitját, a függönyöket és a szőnyegeket is javasolt gyakran tisztítani, vagy átértékelni szükségességüket (műbőr kárpittal, műszálas függönnyel és minél kevesebb szőnyeggel csökkenthetjük a poratkák életterét). Érdemes lehet elgondolkodni egy légtisztító beszerzésén, ugyanis egy ilyen készülék segíthet hatékonyan kiszűrni a levegőben lebegő allergéneket, amelyeket egy sima takarítás során nem feltétlen tudunk eltávolítani. Még a legtisztább lakás sem pormentes! A takarításban a szódabikarbóna és különféle, mikrobaellenes és rovarölő tulajdonságokkal bíró illóolajok is segítséget nyújthatnak, pl. teafaolaj, eukaliptuszolaj, levendulaolaj, citromolaj. Ezeket az illóolajokat párologtatásra vagy a mosásnál, a dobba adagolva is bátran használhatjuk.
Tipp: A szódabikarbóna nagyszerű segítség, ha takarításról kerül sor. Szórjuk a szódabikarbónát a szőnyegre vagy a matracra, hagyjuk állni néhány órán át, majd alaposan porszívózzuk fel. Ez segíthet eltávolítani mind a port, mind a poratkákat.
Allergiaellenes gyógyszerek és készítmények is segíthetnek a poratkák okozta tünetek enyhítésében.
- Az antihisztaminok blokkolják a hisztamin nevű vegyület hatását, ami az allergiás reakciók során szabadul fel a szervezetben. Ezek a gyógyszerek segíthetnek csökkenteni az orrdugulást, orrfolyást, tüsszögést és szemviszketést. Antihisztaminok pl. cetirizin, loratadin, fexofenadin.
- Az intranasalis kortikoszteroidok segíthetnek csökkenteni az orrnyálkahártya gyulladását és duzzanatát, és hatékonyan kezelik az orrdugulást és orrfolyást. Ezek a gyógyszerek receptre kaphatók, és általában hosszabb távú használatra is alkalmasak. Ilyenek pl. flutikazon, mometazon, budesonid.
- Léteznek bizonyos orvosi eljárások, például az orröblítés, amelyek segíthetnek a poratkák allergénjeinek eltávolításában az orrnyálkahártyáról.
- Az allergiaellenes szemcseppek segíthetnek enyhíteni a poratkák által okozott szemviszketést és könnyezést.
Fontos megjegyezni, hogy a legmegfelelőbb gyógyszerkészítményt az orvos állapítja meg, aki figyelembe veszi a betegség súlyosságát és az egyén egészségi állapotát. Ha szenved a poratkák által okozott allergiától, mindenképpen konzultáljon orvosával a megfelelő kezelési terv érdekében.