Az egyik leggyakoribb ételallergia a tojásallergia. Nagyobb arányban kisgyermekeknél fordul elő, akik 3 éves korukra kinőhetik, de előfordulhat, hogy ez az életkor kitolódik, és kis százalékban az is előfordul, hogy a tojásallergia egy életen át – tehát felnőttkorban is – megmarad. Az európai adatok alapján a tojásallergia előfordulása a gyermekek körében 1-2% körül mozog, felnőtteknél az előfordulás aránya általában 0.2-0.5% körül van.
Az első tünetek már csecsemőkorban jelentkezhetnek, az édesanya tojásfogyasztása is hatással lehet a csecsemőre az anyatejen keresztül, panaszokat okozva. A tojás bevezetésére a hozzátáplálás idején nagyon oda kell figyelni, mindenképp kérjük ki gyermekorvosunk tanácsát.
A tojásallergia úgy jelentkezik, hogy az immunrendszer tévesen káros anyagként azonosítja a tojásfehérjében vagy a tojássárgájában található fehérjéket, és ezért allergiás reakciót indít be.
A tojásallergia tünetei
A tojásallergia tünetei az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, és az is egyénenként változó, hogy mennyi idővel a tojás vagy tojást tartalmazó étel elfogyasztása után jelennek meg. Gyakori tünetek közé a bőr, a légzőszervi és az emésztési panaszok tartoznak.
- Bőrreakciók: csalánkiütés, ekcéma, duzzanat
- Légzőszervi problémák: orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés, köhögés, zihálás, légszomj
- Gyomor-bélrendszeri problémák: puffadás, hasi fájdalom, hányinger, hányás, hasmenés
- Anafilaxia: egy súlyos, életveszélyes reakció, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel, és légzési nehézségekkel, gyors pulzussal, vérnyomáseséssel és eszméletvesztéssel járhat
A tojásallergia diagnózisa
A tojásallergia diagnosztizálása általában a következő lépéseket foglalja magában:
Az orvos megvizsgálja a tüneteket és az esetleges allergiás reakciók előzményeit, ezek után tesztek következnek.
Bőrpróba: Kis mennyiségű tojásfehérje kivonatot helyeznek a bőrre, és megfigyelik a reakciót.
Vérvizsgálat: Megmérik az immunrendszer által termelt antitestek (IgE) szintjét.
Eliminációs diéta és provokációs teszt: Az orvos javasolhatja a tojás eltávolítását az étrendből egy meghatározott időre, majd újra bevezetését, hogy megfigyeljék, milyen hatást vált ki.
A tojásallergia kezelése
A tojásallergia legjobb kezelése az, hogy kerüljük a tojás és a tojást tartalmazó ételek fogyasztását.
További intézkedések:
Enyhe allergiás reakciók kezelésére adhatóak antihisztaminok. Súlyos reakciók (anafilaxia) esetére epinefrin (Adrenalin) injekció szükséges, az erre hajlamos betegeknek az epinefrin injekciót mindig maguknál kell hordaniuk.
A tojásallergiával élő egyénnek is környezetének (család, barátok, iskolai, óvodai személyzet) is tudatosnak kell lennie az allergén kerülését és a teendőket illetően (esetleges reakció). Az oktatási intézményekben és a közétkeztetésben szerencsére egyre nagyobb figyelmet fordítanak az ételallergiás gyermekek biztonságára. A vegán életmód terjedésével pedig egyre több alternatíva, illetve tojásmentes készítmény kerül az élelmiszerboltokba.
Fontos az élelmiszercímkék alapos ellenőrzése, mivel sok olyan feldolgozott étel tartalmazhat tojást vagy tojás származékot, amelyről elsőre nem is feltételezhetnénk.
Összetevők, amelyekre tojásra, vagy tojásszármazékra utalnak: tojás, tojásfehérje, tojássárgája, szárított tojás, tojáspor, albumin, albuminát, globulin, livetin, lizozim, ovalbumin, ovoglobulin, ovomucin, ovomucoid, ovotranszferrin, vitellin
Gyakori élelmiszerek, amelyek tojást tartalmazhatnak:
- Pékáruk: sütemények, kekszek, kenyér
- Tészták: különösen a friss tészták
- Felvágottak: Néhány húskészítmény tartalmazhat tojást
- Fagyasztott ételek: Panírozott termékek, készételek
- Majonéz és más szószok: Különösen a krémes szószok
- Fagylalt és desszertek: Fagylalt, puding, habcsók
- Salátaöntetek: Különösen krémes öntetek
- Pudingok és krémek
- Töltelékek és pástétomok
- Egyes csokoládék és cukorkák
- Reggelizőpelyhek és energiaszeletek
- Italok: Egyes koktélok, fehérjeitalok
A tojásallergiások számára kulcsfontosságú, hogy tisztában legyenek az élelmiszerek összetevőivel és megfelelő alternatívákat találjanak. Dietetikussal való konzultáció segíthet a megfelelő étrend összeállításában és a táplálkozási szükségletek kielégítésében.
Tojásallergia és védőoltások
Néhány védőoltás esetén figyelembe kell venni, hogy tojásból származó összetevőket tartalmazhatnak.
Az influenza elleni vakcinák többsége tojásban szaporított vírusokat tartalmaz, ezért kis mennyiségben ovalbumin jelen lehet a készítményben. A jelenlegi irányelvek szerint a legtöbb tojásallergiás egyén számára biztonságos az influenza elleni védőoltás. Súlyos tojásallergiás betegek esetében az oltás beadása előtt érdemes konzultálni az orvossal. Oltás után 30 perces megfigyelést javasolnak az anafilaxiás reakciók kivédésére.
A sárgaláz elleni vakcina is tojásban szaporított vírusokat tartalmaz, ezért jelentős mennyiségű tojásfehérjét tartalmazhat. Súlyos tojásallergia esetén a sárgaláz elleni vakcina ellenjavallt lehet. Ha a vakcina szükséges (például utazás miatt), akkor allergológus által végzett bőrpróba és esetleges deszenzibilizáció lehet szükséges.
Minden oltás előtt beszélj az orvosoddal vagy allergológussal a tojásallergiádról!