1133-BUDAPEST, TUTAJ UTCA 8

Rovarcsípés allergia

Rovarcsípés esetén méreganyag kerül a szervezetbe. A rovarcsípés allergia azt jelenti, hogy az immunrendszer túlzó reakciót ad a csípés során bejutó fehérjére vagy toxinra. A leggyakoribb allergének a méh, a darazsak, a tűzhangya, és a szúnyogok. Az allergiás reakció súlyossága egyéntől függően változó lehet, ahogyan az is, hogy a tünetek már az első csípésnél jelentkeznek, vagy csak a sokadik csípés után alakulnak ki.

Mi a teendő rovarcsípés esetén?

Távolítsuk el a csípést okozó rovart, amennyiben még a bőrön van. Ha méh csípett meg bennünket, és a sebben ott van a fullánk, akkor nagyon óvatosan távolítsuk el.

Mossuk le vízzel alaposan a csípés helyét, hogy eltávolítsuk a bőrön lévő toxinokat és csökkentsük a fertőzés kockázatát.

A csípés okozta fájdalmat hideg vizes borogatással, vagy textilbe csomagolt jeges borogatással enyhíthetjük. Fájdalomcsillapító tablettát is bevehetünk, ez a fájdalom mellett a duzzanatot is csökkentheti. Az ecetes borogatásról és a kalciumtablettáról mára már bebizonyosodott, hogy nincs jelentőségük.

Ha egy rovarcsípéskor szokatlan, heves vagy súlyos reakció jelentkezik, fel kell, hogy merüljön a rovarcsípés allergia gyanúja, és szükséges az ezirányú szakorvosi kivizsgálás.

A rovarcsípés allergia tünetei

Lokális (helyi) reakció: vörösség, duzzanat, viszketés és égő érzés a csípés helyén. Ez a leggyakoribb és a legenyhébb allergiás reakció.

Rovarcsípés allergia

Szisztémás allergiás reakció: vagyis, ha az immunrendszer túlzóan reagál. Ilyenkor súlyosabb tünetek jelentkezhetnek, mint például: légzési nehézségek, torokduzzanat, csillapíthatatlan köhögés, fulladásérzés, hányinger és hányás, szédülés, gyengeség, eszméletvesztés, csökkenő vérnyomás, sokkos állapot. A legsúlyosabb reakció az anafilaxiás sokk. Ez az életveszélyes állapot, azonnali orvosi beavatkozást igényel.

A kockázatok csökkentése érdekében fontos elkerülni a rovarcsípéseket, különösen azoknak, akiknél korábban allergiás reakciók jelentkeztek.

A leggyakoribb, allergiát okozó rovarcsípések:

  • Méhcsípés: A méhek általában csak akkor támadnak, ha azt érzik, hogy veszélyeztetik őket vagy a kaptárjukat. A méhcsípés utáni fő tünetek: fájdalom, duzzanat és vörösség a csípés helyén.
  • Darázscsípés: A darazsak hasonlóan viselkednek, mint a méhek, de ők agresszívebbek lehetnek, ha úgy érzik, hogy területüket megtámadják. Darázscsípés után jelentkezhet fájdalom, duzzanat, vörösség és viszketés.
  • Lódarázscsípés: Ezek a rovarok általában erdőkben vagy bokros területeken élnek, és viszonylag ritkán csípnek meg embert. Azok, akiket mégis megcsípnek, hasonló tüneteket tapasztalnak, mint a darázscsípés vagy a méhcsípés után.
  • Szúnyogcsípés: Szúnyogok sokféle, főleg vízhez közeli, fás, füves területen élnek és csípésük olyan ismerős tüneteket okoz, mint a viszketés, vörösség és duzzanat a csípés helyén. Néhány ember érzékenyebben reagál a szúnyogcsípésekre, és a csípés helye duzzadtabb, kiterjedése nagyobb lehet. A tigrisszúnyog csípése például általánosságban hevesebb allergiás reakciót vált ki.
  • Hangyacsípés: Néhány hangyafajta (pl. vöröshangya, tűzhangya) csíphet, ami kellemetlen érzést okozhat. A tünetek közé tartozik a fájdalom, viszketés, vörösség és duzzanat a csípés helyén.

Kezelési módok

A rovarcsípés allergia kezelése az allergiás reakció súlyosságától függ.

Az allergiás tünetek kezelése magában foglalhatja az antihisztaminok vagy kortikoszteroidok szájon át, vagy helyileg történő alkalmazását. Súlyos esetekben epinephrin (adrenalin) injekciót is alkalmaznak, különösen anafilaxiás reakciók esetén.

Hideg borogatás: A hideg borogatás alkalmazása a csípés helyén csökkentheti a duzzanatot és enyhítheti a fájdalmat.

Antihisztamin krém vagy kenőcs: A lokális antihisztamin krémek vagy kenőcsök segíthetnek enyhíteni a viszketést és csökkenteni az allergiás reakció tüneteit.

Szisztémás antihisztaminok: A szájon át alkalmazott antihisztaminok segíthetnek enyhíteni az allergiás reakció tüneteit, például a viszketést és a duzzanatot. Fontos, hogy csak orvos által javasolt dózisban alkalmazd ezeket a gyógyszereket.

Kortikoszteroidok: Súlyosabb allergiás reakció esetén az orvos kortikoszteroidokat írhat fel, például prednizolont, hogy csökkentse a gyulladást és enyhítse a tüneteket.

Epinephrin (adrenalin) injekció: Anafilaxiás reakció (sokk) esetén, amely életveszélyes lehet, epinephrin (adrenalin) injekció azonnali beadása szükséges. Ezeket az injekciókat általában a súlyosan allergiás betegeknek adják, és fontos, hogy az erre hajlamos betegeknél mindig legyen elérhető közelségben az injekció. Anafilaxiás reakció esetén, mint például fulladás, szédülés vagy eszméletvesztés, hívj mentőt!

Hogyan zajlik a rovarcsípés allergia vizsgálata?

Az orvos részletesen kikérdez téged a korábbi rovarcsípésekről, és az azokra adott reakciókról. Ossz meg minden olyan információt az orvossal, amely segíthet az allergia diagnosztizálásában.

A vizsgálat során bőrteszt kerülhet elvégzésre: a bőrre kis mennyiségben különböző rovarallergéneket visznek fel, és figyelik az ezekre adott bőrreakciót. Ha érzékeny vagy az allergénre, akkor a bőrön piros foltok, duzzanat vagy viszketés jelentkezhet.

Vérvizsgálatot is elvégezhetünk az antitestek kimutatására.

A vizsgálatok segítségével képet tudunk alkotni arról, hogy mely rovarok okoznak neked problémát. Ezután megbeszéljük a kezelést és az esetleges megelőző intézkedéseket is!

A szerzőről: GOLDEN MEDICAL CENTER

Ez a cikk a Golden Medical Center szakorvosainak közreműködésével készült! Forduljon szakembereinkhez!

Pácienseink mondták…

Legutóbbi cikkek

Betegségek

GOLDEN MEDICAL MAGAZIN

Terhesség, gyermekágy Uncategorized

Vérző fogíny terhesség alatt – okok, megelőzés és kezelés

A vérző fogíny terhesség alatt gyakori jelenség, amely sok kismamát érint. A hormonális változások hatására a szervezet érzékenyebbé válhat a...
Nőgyógyászati betegségek

Sárga folyás: mikor ártalmatlan és mikor jelez komoly problémát?

A sárga folyás sok nő életében előforduló jelenség, amely azonban nem mindig jelent egészségügyi problémát. A hüvelyváladék színe, állaga és...
Nőgyógyászati betegségek Terhesség, gyermekágy

Meddőség jelentése – amikor a vágyott gyermekáldás késik

A meddőség jelentése sokkal több, mint pusztán orvosi diagnózis. Számtalan pár szembesül ezzel az érzékeny problémával, mégis gyakran félreértések, tabuk...
Terhesség, gyermekágy

Beágyazódási vérzés: tünetek, időzítés és minden, amit tudnod kell róla

A beágyazódási vérzés sok nő számára ismeretlen fogalom egészen addig, amíg nem kezd el aktívan próbálkozni a teherbeeséssel. Ez a...
Bőrbetegségek

Atheroma / Kásadaganat: Mit kell tudni erről a gyakori bőrproblémáról?

Az ateroma, más néven kásadaganat, egy gyakran előforduló, ám sokak számára mégis rejtélyes bőrjelenség. Ez az elváltozás nem csak esztétikailag...
Bőrbetegségek

Mit jelez a nagylábujj köröm elszíneződése? – Részletes útmutató a körömelváltozásokról

A nagylábujj köröm elszíneződése első pillantásra talán nem tűnik komolynak, de valójában sokszor egy mélyebb egészségügyi probléma tünete lehet. Az...
Bőrbetegségek

Faggyúmirigy csomó: Miért alakulhat ki, hogyan kezelhető és hogyan előzhető meg?

A faggyúmirigy csomó sokak számára ismeretlen probléma, pedig egyre gyakoribbá válik a modern életstílus következményeként. Ezen a területen történő elváltozások...
Bőrbetegségek

Gombás láb: okok, tünetek és hatékony kezelési módszerek

A gombás láb kellemetlen és gyakori probléma, amely nemcsak esztétikai gondot jelent, hanem komoly egészségügyi következményekkel is járhat, ha nem...
Bőrbetegségek

Napégés kezelése: Minden, amit tudnod kell a gyors és hatékony gyógyuláshoz

Anapégés kezelése nem csupán esztétikai kérdés, hanem egészségügyi szempontból is kiemelten fontos. A túlzott napozás, különösen fényvédelem nélkül, komoly bőrkárosodást...
Nőgyógyászati betegségek

Magas prolaktin szint: Minden, amit tudnod érdemes – Oka, tünetei és kezelése

A prolaktin egy olyan hormon, amelyet a hipofízis termel, és elsősorban a tejtermelést szabályozza a nőkben a szülés utáni időszakban....
Nőgyógyászati betegségek

A petevezeték szerepe és egészségi állapotának vizsgálata

A petevezeték az egyik legfontosabb szerv a női reproduktív rendszerben, hiszen ez biztosítja a petesejt útját a petefészekből a méhbe....
Nőgyógyászati betegségek

Viszkető hüvely: Okok, tünetek és megoldások

A viszkető, égő hüvely kellemetlen és zavaró probléma, amely sok nő életét megkeserítheti. Ha tapasztaltál már viszkető érzést a hüvelyben,...