1133-BUDAPEST, TUTAJ UTCA 8

Rovarcsípés allergia

Rovarcsípés esetén méreganyag kerül a szervezetbe. A rovarcsípés allergia azt jelenti, hogy az immunrendszer túlzó reakciót ad a csípés során bejutó fehérjére vagy toxinra. A leggyakoribb allergének a méh, a darazsak, a tűzhangya, és a szúnyogok. Az allergiás reakció súlyossága egyéntől függően változó lehet, ahogyan az is, hogy a tünetek már az első csípésnél jelentkeznek, […]

Rovarcsípés esetén méreganyag kerül a szervezetbe. A rovarcsípés allergia azt jelenti, hogy az immunrendszer túlzó reakciót ad a csípés során bejutó fehérjére vagy toxinra. A leggyakoribb allergének a méh, a darazsak, a tűzhangya, és a szúnyogok. Az allergiás reakció súlyossága egyéntől függően változó lehet, ahogyan az is, hogy a tünetek már az első csípésnél jelentkeznek, vagy csak a sokadik csípés után alakulnak ki.

Mi a teendő rovarcsípés esetén?

Távolítsuk el a csípést okozó rovart, amennyiben még a bőrön van. Ha méh csípett meg bennünket, és a sebben ott van a fullánk, akkor nagyon óvatosan távolítsuk el.

Mossuk le vízzel alaposan a csípés helyét, hogy eltávolítsuk a bőrön lévő toxinokat és csökkentsük a fertőzés kockázatát.

A csípés okozta fájdalmat hideg vizes borogatással, vagy textilbe csomagolt jeges borogatással enyhíthetjük. Fájdalomcsillapító tablettát is bevehetünk, ez a fájdalom mellett a duzzanatot is csökkentheti. Az ecetes borogatásról és a kalciumtablettáról mára már bebizonyosodott, hogy nincs jelentőségük.

Ha egy rovarcsípéskor szokatlan, heves vagy súlyos reakció jelentkezik, fel kell, hogy merüljön a rovarcsípés allergia gyanúja, és szükséges az ezirányú szakorvosi kivizsgálás.

A rovarcsípés allergia tünetei

Lokális (helyi) reakció: vörösség, duzzanat, viszketés és égő érzés a csípés helyén. Ez a leggyakoribb és a legenyhébb allergiás reakció.

Rovarcsípés allergia

Szisztémás allergiás reakció: vagyis, ha az immunrendszer túlzóan reagál. Ilyenkor súlyosabb tünetek jelentkezhetnek, mint például: légzési nehézségek, torokduzzanat, csillapíthatatlan köhögés, fulladásérzés, hányinger és hányás, szédülés, gyengeség, eszméletvesztés, csökkenő vérnyomás, sokkos állapot. A legsúlyosabb reakció az anafilaxiás sokk. Ez az életveszélyes állapot, azonnali orvosi beavatkozást igényel.

A kockázatok csökkentése érdekében fontos elkerülni a rovarcsípéseket, különösen azoknak, akiknél korábban allergiás reakciók jelentkeztek.

A leggyakoribb, allergiát okozó rovarcsípések:

  • Méhcsípés: A méhek általában csak akkor támadnak, ha azt érzik, hogy veszélyeztetik őket vagy a kaptárjukat. A méhcsípés utáni fő tünetek: fájdalom, duzzanat és vörösség a csípés helyén.
  • Darázscsípés: A darazsak hasonlóan viselkednek, mint a méhek, de ők agresszívebbek lehetnek, ha úgy érzik, hogy területüket megtámadják. Darázscsípés után jelentkezhet fájdalom, duzzanat, vörösség és viszketés.
  • Lódarázscsípés: Ezek a rovarok általában erdőkben vagy bokros területeken élnek, és viszonylag ritkán csípnek meg embert. Azok, akiket mégis megcsípnek, hasonló tüneteket tapasztalnak, mint a darázscsípés vagy a méhcsípés után.
  • Szúnyogcsípés: Szúnyogok sokféle, főleg vízhez közeli, fás, füves területen élnek és csípésük olyan ismerős tüneteket okoz, mint a viszketés, vörösség és duzzanat a csípés helyén. Néhány ember érzékenyebben reagál a szúnyogcsípésekre, és a csípés helye duzzadtabb, kiterjedése nagyobb lehet. A tigrisszúnyog csípése például általánosságban hevesebb allergiás reakciót vált ki.
  • Hangyacsípés: Néhány hangyafajta (pl. vöröshangya, tűzhangya) csíphet, ami kellemetlen érzést okozhat. A tünetek közé tartozik a fájdalom, viszketés, vörösség és duzzanat a csípés helyén.

Kezelési módok

A rovarcsípés allergia kezelése az allergiás reakció súlyosságától függ.

Az allergiás tünetek kezelése magában foglalhatja az antihisztaminok vagy kortikoszteroidok szájon át, vagy helyileg történő alkalmazását. Súlyos esetekben epinephrin (adrenalin) injekciót is alkalmaznak, különösen anafilaxiás reakciók esetén.

Hideg borogatás: A hideg borogatás alkalmazása a csípés helyén csökkentheti a duzzanatot és enyhítheti a fájdalmat.

Antihisztamin krém vagy kenőcs: A lokális antihisztamin krémek vagy kenőcsök segíthetnek enyhíteni a viszketést és csökkenteni az allergiás reakció tüneteit.

Szisztémás antihisztaminok: A szájon át alkalmazott antihisztaminok segíthetnek enyhíteni az allergiás reakció tüneteit, például a viszketést és a duzzanatot. Fontos, hogy csak orvos által javasolt dózisban alkalmazd ezeket a gyógyszereket.

Kortikoszteroidok: Súlyosabb allergiás reakció esetén az orvos kortikoszteroidokat írhat fel, például prednizolont, hogy csökkentse a gyulladást és enyhítse a tüneteket.

Epinephrin (adrenalin) injekció: Anafilaxiás reakció (sokk) esetén, amely életveszélyes lehet, epinephrin (adrenalin) injekció azonnali beadása szükséges. Ezeket az injekciókat általában a súlyosan allergiás betegeknek adják, és fontos, hogy az erre hajlamos betegeknél mindig legyen elérhető közelségben az injekció. Anafilaxiás reakció esetén, mint például fulladás, szédülés vagy eszméletvesztés, hívj mentőt!

Hogyan zajlik a rovarcsípés allergia vizsgálata?

Az orvos részletesen kikérdez téged a korábbi rovarcsípésekről, és az azokra adott reakciókról. Ossz meg minden olyan információt az orvossal, amely segíthet az allergia diagnosztizálásában.

A vizsgálat során bőrteszt kerülhet elvégzésre: a bőrre kis mennyiségben különböző rovarallergéneket visznek fel, és figyelik az ezekre adott bőrreakciót. Ha érzékeny vagy az allergénre, akkor a bőrön piros foltok, duzzanat vagy viszketés jelentkezhet.

Vérvizsgálatot is elvégezhetünk az antitestek kimutatására.

A vizsgálatok segítségével képet tudunk alkotni arról, hogy mely rovarok okoznak neked problémát. Ezután megbeszéljük a kezelést és az esetleges megelőző intézkedéseket is!

GOLDEN MEDICAL CENTER
A szerzőről: GOLDEN MEDICAL CENTER

Ez a cikk a Golden Medical Center szakorvosainak közreműködésével készült! Forduljon szakembereinkhez!

Pácienseink mondták…

GOLDEN MEDICAL MAGAZIN

Fül-orr-gégészeti betegségek

A középfülgyulladás kialakulása és kezelése.

A középfülgyulladás, egy gyakori, de annál kellemetlenebb megbetegedés. Ismerje meg a leghatékonabb kezelési módszereket! A középfülgyulladás (otitis media) általában vírusos...
Nőgyógyászati betegségek

Hüvelyi folyás

A hüvelyi folyás normális élettani jelenség, amely a női reproduktív rendszer egészséges működésének természetes velejárója. A folyás mennyisége, színe, állaga...
Bőrbetegségek

A herpesz okai és kezelése

Az ajakherpesz egy életen át tartó vírusos fertőzés, ami legtöbbször inaktív állapotban van jelen, mondhatni szunnyad a szervezetben, egészen addig,...
Fül-orr-gégészeti betegségek

A halláscsökkenés okai

A halláscsökkenés, vagy hypacusis, életminőséget befolyásoló állapot. Jelentheti azt, hogy nehezen értjük a beszédet egy társalgás során, különösen zajos környezetben;...
Fül-orr-gégészeti betegségek

Fültőmirigy-duzzanat tünetei és kezelése

A fültőmirigy (parotis) a legnagyobb nyálmirigy, amely a fülek előtt található, mindkét oldalon. Elsősorban savós nyálat termel, amelyben magas az...
Nőgyógyászati betegségek

Bakteriális hüvelyfertőzés típusai és kezelésük

Bakteriális vaginózis a leggyakoribb hüvelyfertőzés A bakteriális vaginózis a hüvelyi fertőzések egyik leggyakoribb típusa, amelyet a hüvely normális baktériumflórájának egyensúlyzavara...
Bőrbetegségek

Gyanús anyajegyek: Ismerjük fel időben a bőrrákot!

Bőrráknak a bőrsejtek abnormális növekedését nevezzük, amely leggyakrabban a napfénynek kitett bőrfelületeken alakul ki. Három fő típusa van: bazálsejtes karcinóma,...
Emésztőrendszeri betegségek

A puffadás okai

A puffadás gyakori és kellemetlen tünet, amelyet hasi teltségérzet vagy bélgázosság jellemez. Mértéke egyénenként és helyzetenként változó, de főbb tünetei:...
Allergia

Gyógyszerallergia: ismerjük fel időben!

A gyógyszerallergia egy olyan jelenség, amely során a szervezet túlzott reakciót mutat bizonyos gyógyszerek hatóanyagával, vagy hatóanyagaival szemben. Ez az...
Bőrbetegségek

Gyakran felmerülő kérdések az anyajegy-eltávolítással kapcsolatban

Mikor kell eltávolítani egy anyajegyet? Egy anyajegy eltávolítása orvosi, biztonsági vagy esztétikai okokból lehet szükséges. Utóbbi esetén arról van szó,...
Nőgyógyászati betegségek

Az ösztrogéndominancia okai, tünetei és kezelése

Az ösztrogéndominancia az az állapot, amikor az ösztrogén hormon szintje aránytalanul magas a progeszteronhoz képest a szervezetben. Ez az egyensúlyhiány...
Emésztőrendszeri betegségek

A gyomorfekély okai, tünetei és kezelése

A gyomorfekély a gyomor vagy a nyombél (a vékonybél első szakasza) nyálkahártyáján kialakuló seb, sérülés vagy sérülések.